Individuální psychoterapie je prostor pro bezpečné a důvěrné sdílení vašich osobních myšlenek, pocitů a problémů. Společně budeme hledat způsoby, jak zlepšit vaši kvalitu života, překonat výzvy a dosáhnout psychické rovnováhy. Terapeutický proces se zaměřuje na podporu osobního růstu, porozumění sobě samému a nalezení efektivnějších způsobů, jak se vypořádat se stresem, úzkostí či jinými obtížemi.
Individuální psychoterapie je určena každému, kdo chce řešit například:
Sezení trvají obvykle 50 minut a jsou zaměřena na vaše konkrétní potřeby. Během terapie společně zkoumáme vzorce myšlení, chování a prožívání. Cílem nemusí být jen řešení aktuálních problémů, ale i dlouhodobý osobní růst. Frekvence sezení závisí na vašich individuálních potřebách a cílech. Zpočátku mám s klienty nejčastěji sezení jednou týdně, což je ideální pro udržení kontinuity a zvyšuje to efektivitu. U některých klientů může být frekvence nižší (např. jednou za 14 dní). S některými jsme se domluvily na setkání jednou měsíčně, protože sledujeme nějaký dlouhodobější cíl, který si žádá delší časový úsek.
V individuální psychoterapii kombinuji několik terapeutických přístupů, které přizpůsobuji vašim konkrétním potřebám. Více o mně zde.
FAQ
První sezení psychoterapie slouží k vzájemnému poznání. Seznámíte mě s tím, co vás za mnou přivedlo a promluvíme si o tom, zda je možné spolu pracovat, zda Vám mohu nabídnout to, co hledáte. Na průběhu dalších setkání a četnosti se spolu domlouváme.
Budu se vždy snažit, aby se nám podařilo domluvit si cíl setkávání a pak po celou dobu služby budeme společně reflektovat, jak se nám společná práce daří, jak se projevuje změna, která je vámi žádaná.
Ano, uvědomuji si, že první sezení bývá pro klienty náročné a tak k němu i přistupuji.
Setkání je dobrovolné a můžete ho kdykoli ukončit. Pokud si nebudete jistí, zda mohu nabídnout to, co potřebujete, řekněte to. Vždy si vážím upřímnosti a otevřenosti. Můžeme s tím pracovat a případně vám mohu doporučit někoho z kolegů, či jinou službu.
Jestli se rozhodnete se mnou spolupracovat, zašlu vám úvodní email, kde je vše jasně vysvětleno, jak to při spolupráci se mnou chodí.
Pojištěnci vybraných zdravotních pojišťoven mají možnost nechat si část nákladů na psychoterapeutické konzultace proplatit od své zdravotní pojišťovny.
Jsem v seznamu všech zdravotních pojišťoven v oblasti preventivních programů jako uznaný terapeut pro poskytování služby. O informacích kolik jaká pojišťovna přispívá a jaký je proces žádání jsem napsala samostatný článek. U těchto pojišťoven tedy máte nárok na finanční příspěvek, o který si musíte sami zažádat. Následně řešíte příspěvek s pojišťovnou.
Ano, a není to vůbec neobvyklé, s některými klienty mám pravidelně delší sezení (např. 75 minut). Delší sezení mohou být užitečná pro hlubší práci na složitějších tématech.
Délka terapeutického procesu je velmi individuální a závisí na povaze problému, se kterým přicházíte. Krátkodobé terapie mohou trvat několik měsíců, zatímco dlouhodobá terapie může pokračovat i několik let, pokud se řeší hlubší problémy nebo osobní rozvoj. Společně pravidelně vyhodnocujeme pokroky a rozhodujeme o dalším postupu.
Pokud potřebujete terapii přerušit z jakéhokoliv důvodu, je důležité o tom včas informovat. Ideálně bychom společně naplánovali, jakým způsobem ukončíme nebo dočasně přerušíme terapeutický proces. Přerušení terapie může být součástí vašeho vývoje a vrátit se můžete kdykoliv, kdy to budete potřebovat.
Zároveň je dobré zmínit, že mám mnoho klientů, kteří jsou pracovně na zahraničních cestách. V tom případě se přesuneme do online prostředí a variabilně přecházíme mezi online terapií a osobním setkáním.
V terapii můžete řešit širokou škálu problémů. Občas mi klienti říkají, že si přijdou blbě, že to co řeší, je taková maličkost. Nemyslím si, že je něco maličkost, když Vás to trápí. Naopak jsem ráda, že si dovolíte o tom mluvit a to je první krůček ke změně.
Ale abych vám dala příklady – s klienty řešíme úzkosti, deprese, stres, vztahové problémy, vyhoření, problémy s sebepřijetím, osobní rozvoj, trauma, ztráta smyslu života…
Další témata jsou třeba zařazení se do pracovního procesu, profesní směřování, nutkavé myšlenky, opakující se vzorce ve vztazích, klimatický žal, poruchy příjmu potravy (anorexii, bulimii, ortodoxii,…), imposter syndrom, FOMO,…
Terapie je tu proto, aby vám pomohla zpracovat, pochopit a najít řešení toho, co vás v životě trápí nebo zatěžuje.
Nemusíte čekat, až bude problém „dostatečně závažný“ – všechno, co je pro vás důležité, je vhodné k řešení v rámci terapeutických sezení. Terapie vám má pomoci získat náhled, podporu a nástroje pro zvládání situací, které vás trápí.
Ano, naprostá důvěrnost je základem terapeutického vztahu a já si na ni zvláště potrpím. Všechna témata, která v terapii otevřete, jsou chráněna zásadami mlčenlivosti. Vaše osobní údaje a sdílené informace nejsou poskytovány třetím stranám bez vašeho výslovného souhlasu, s výjimkou situací stanovených zákonem (např. hrozící nebezpečí sobě nebo jiným).
Ochrana vašich osobních údajů a důvěrnosti je pro mě naprostou prioritou. V rámci individuální psychoterapie dbám na to, aby veškeré informace, které sdílíte, byly maximálně zabezpečené.
Zápisky z terapií uchovávám v šifrovaném digitálním prostředí, které je chráněno proti neoprávněnému přístupu.
Pokud se jedná o online terapie, používám pro videohovory platformy FaceTime a Google Meet, které také splňují moderní standardy šifrování a zajišťují bezpečný přenos informací. Tyto platformy chrání vaše soukromí a zajišťují, aby obsah našich hovorů nebyl dostupný třetím stranám.
Mým cílem je zajistit, aby veškeré aspekty naší komunikace a terapeutického procesu byly plně důvěrné a bezpečné.
Ne, pro zahájení psychoterapie není nutné mít doporučení od lékaře. Můžete se na mě obrátit přímo a domluvit si první konzultaci. Pokud však máte závažnější psychické obtíže nebo užíváte léky, může být spolupráce s psychiatrem či lékařem vhodná.
Pokud zjistíte, že Vám terapie nebo můj terapeutický přístup nevyhovuje, je důležité to otevřeně sdělit. Terapie je založena na spolupráci, a pokud necítíte pokroky, můžeme společně zvážit změnu přístupu nebo ráda doporučím jiného terapeuta.
Ne, jako psychoterapeutka nemám oprávnění vystavovat neschopenky. Tento úkon mohou provádět pouze lékaři (praktičtí lékaři, odborní specialisté nebo nemocniční lékaři). Zpravidla mí klienti volí ranní, obědové nebo podvečerní termíny. Někteří zaměstnavatelé duševní hygienu podporují, v tom případě se informujte u svého zaměstnavatele, jaké má podmínky.
Ano, spolupracuji s Benefity a s Benefity plus.
Marie Čech
Psychoterapie v Praze na Vinohradech a online
IČO: 05464773
Marie Čech, copyright © mariecech.cz, 2024 - Všechna práva jsou vyhrazena